Vývojové dielne a laboratóriá (VDL) plnia funkciu celouniverzitného pracoviska od roku 1971, kedy skončila výstavba komplexu haly, laboratórií a administratívnych priestorov s celkovou výmerou 8 100 m2. Počas svojej existencie prešli rôznymi fázami vývoja. Ich poslanie sa vyvíjalo v súlade s vyučovacím procesom a vedeckou profiláciou Vysokej školy lesníckej a drevárskej (VŠLD), dnešnej Technickej univerzity (TU).
Svoj najväčší rozvoj a aktivitu zaznamenali v osemdesiatych rokoch, keď mali aj vlastnú budovu s administratívou, konštruktérmi, kresličmi a jedno poschodie zaberal vtedajší sálový prísne klimatizovaný samočinný počítač. Administratívna budova prešla rekonštrukciou, pribudlo jedno poschodie a teraz je sídlom Fakulty ekológie a environmentalistiky. Kým do roku 1987 pracovali VDL len pre potreby VŠLD, resp. TU, dňa 1. mája 1987 bolo zriadené Realizačné centrum (RC) VDL, kde sa začali poskytovať práce a služby pre mimouniverzitné subjekty.
Do zriadenia tohto pracoviska sa priemerný stav pracovníkov VDL pohyboval priemerne okolo 60 zamestnancov. Postupom času sa stavy zamestnancov znižovali. V roku 1999 bol už stav 24 zamestnancov VDL a 15 zamestnancov RC - VDL. V roku 2001 pred vznikom úprav financovania VDL bol stav zamestnancov 22 VDL a 12 RC - VDL. V súčasnosti pracuje vo VDL 5 kmeňových zamestnancov. Riaditeľ VDL, Ing. Jaroslav Ohanka, CSc. má kolektív štyroch zamestnancov. Dvoch stolárov, jedného elektrikára a jedného ostriča. Zároveň vykonáva prácu operátora kmeňovej pásovej píly, laserového pracoviska a CNC obrábacieho centra.
V celom areáli sa nachádza približne 150 strojov a zariadení, pričom časť je v špecializovaných laboratóriách a dielenských priestoroch výhradne v správe fakúlt a katedier. VDL väčšinu svojej činnosti, takmer 99 %, robia pre univerzitu, a jej organizačné súčasti ale brusiareň zamestnávajú vonkajší zákazníci mimo univerzity. Výrezy a guľatinu pre pílnicu dodáva Vysokoškolský lesnícky podnik.
Vo VDL v rokoch 2010-2012 bola realizovaná stavebná časť projektu spolufinancovaného zo štrukturálnych fondov Európskej únie s názvom Rekonštrukcia objektov Technickej univerzity vo Zvolene so zameraním na vybudovanie IKT a technické zhodnotenie budov- III. etapa. Hala dielní bola zateplená, vybavená otvárateľnými svetlíkmi z hliníka a lexanu, novou normám vyhovujúcou elektroinštaláciou, osvetlením a zateplenými bránami
V dielenských halách, ktoré majú v súčasnosti rozlohu 4 536 m2, sa nachádza plne vybavená strojárska dielňa, ktorá bola v rokoch 2006 – 2009 v prenájme strojárskych spoločností. Strojárska dielňa vyprodukovala rôzne prototypy a zlepšovacie projekty v oblasti lesníckej a drevárskej výroby, ale aj v iných odvetviach. Bol to napr. navijak DN-35 pre lesnú ťažbu dreva v kombinácií s lanovkou, ovládaný rádiopovelmi, ktorý bol ocenený za najlepší vyriešený výskumno-vývojový problém prezentovaný na výstave NOVTECH 1996. Ďalej tu bol vyvinutý valčekovací stroj VS-PS pre úpravu predpätia pásových píl a pásových listov do rámových píl, ktorý bol takisto ocenený na výstave NOVTECH 1996. V roku 2001 bola ukončená výroba prototypu jednobubnového navijaka JN-40 pre lesnícku prevádzku.
Teraz je strojárska dielňa využívaná najmä pre potreby Fakulty ekológie a výrobnej techniky a príležitostne pre potreby údržby a VŠLP. V strojárskej dielni bol vyrobený výskumný a demonštračný koncentrátor priameho slnečného žiarenia namontovaný teplovzdušný slnečný konvertor a zrealizovaný termosyfón pre výskum tepelných a tlakových pomerov. Tieto prototypy sú hmotnými výstupmi doktorandov.
Pracovisko brusiarne VDL vykonáva zváranie pásových píl v ochrannej atmosfére argónu, meranie a nastavenie napätia pásových píl neinváznou metódou priamo na stroji a ostrenie a opravy drevoobrábacieho náradia s výmenou SK plátkov.
Drevárska prevádzka je vybavená základnými drevospracujúcimi zariadeniami, je pracoviskom lúpania dýh a ich ďalšieho spracovania.
Stolárska dielňa je vybavená 40 ročnými stolárskymi strojmi a nástrojmi. Stroje sú síce nemoderné, liatinové ale udržiavané vo vlastnej réžii a maximálne funkčné. Vykonávajú tie isté technologické operácie rovnako efektívne ako porovnateľné moderné zariadenia.
Ďalej je tu pracovisko povrchovej úpravy, kde sa realizuje úprava povrchov dreva a kovov.
Modernizované laserové pracovisko je osadené laserom CO2 o výkone 100 W, ktorý pracuje na vlnovej dĺžke 10,6 mikrometra v infračervenej oblasti spektra. Laser reže drevo, aglomerované materiály na báze dreva, plexisklo a plasty, a umožňuje gravírovať rôzne nápisy a obrázky na tieto materiály vrátane skla. Laser je využívaný spolu s CNC súradnicovým stolom.
V októbri 2006 bolo uvedené do prevádzky pracovisko prvostupňového spracovania drevnej suroviny - horizontálna kmeňová pásová píla HTŽ 1000 pre porez výrezov do priemeru 800 mm a dĺžky 6 000 mm.
V roku 2014 bol zakúpený CNC obrábací stroj Z5 TECH. Tento 5-osí stroj frézuje, píli a drážkuje podľa vopred vypracovaných programov.
V roku 2015 bola z celuniverzitných prostriedkov zakúpená lineárna olepovačka hrán.
V roku 2016 bol zrealizovaný výber a nákup repasovaného vysokozdvíhacieho vozíka s plynovým pohonom
Drevovýroba sa špecializovala na výrobu nábytku rôzneho druhu, dodávala kompletné interiéry reprezentačných a spoločenských miestností, stolárske výrobky ako okná, dvere, záhradné nábytky, altánky a i. V spolupráci s laserovým pracoviskom vyrábala intarzované parkety, obklady a i. V súčasnosti realizuje interiéry, nábytok a výrobky stavebnostolárske a tesárske pre potreby Univerzity a jej súčastí v cenách vstupného materiálu.